Aktualność
Projekt nr WND-RPPD.04.01.00-20-010/12
pn. „Kompleksowe e-usługi w zakresie krwiolecznictwa świadczone przez RCKiK w Białymstoku”
współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013,
Oś Priorytetowa IV Społeczeństwo Informacyjne, Działanie 4.1 Społeczeństwo informacyjne.
W ramach publicznych usług z zakresu ochrony zdrowia świadczonych drogą elektroniczną, służących poprawie bezpieczeństwa zdrowotnego, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku wdroży platformę informatyczną do świadczenia kompleksowych e-usług na rzecz jednostek ochrony zdrowia na terenie województwa podlaskiego, obejmującą:
- system zlecania wykonania badań immunohematologicznych,
- system składania zamówień na krew i jej składniki,
- system zdalnej autoryzacji wyników badań immunohematologicznych,
- system elektronicznej księgi transfuzyjnej,
za pomocą internetu.
Projekt zakłada integrację z regionalną platformą informatyczną poprzez wykorzystanie portalu regionalnego uruchomionego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w ramach „Podlaskiego Systemu Informacyjnego e-Zdrowie”.
E-usługi będą dostępne na regionalnej platformie informatycznej w postaci aplikacji on-line,
a jednocześnie w portalu będzie dostępny interfejs oparty o usługę sieciową (tzw. webservice), który umożliwi podłączenie się do usługi bezpośrednio z dowolnego systemu. W wyniku realizacji projektu powstaną trzy usługi świadczone drogą elektroniczną: dwie na poziomie Interakcja i jedna na poziomie Dwustronna Interakcja
Celem projektu jest:
- usprawnienie procesu wydawania krwi i materiałów krwiopochodnych,
- przyspieszenie procesu autoryzacji badań,
- przyspieszenie dostępu do danych i informacji,
- zwiększenie efektywności funkcjonowania służby krwi.
Spodziewane korzyści z realizacji projektu:
- usprawnienie komunikacji pomiędzy szpitalem wysyłającym zlecenie na wybrany składnik krwi albo badanie laboratoryjne, a RCKiK w Białymstoku, który jest odbiorcą zlecenia,
- skrócenie czasu oczekiwania pacjenta na przetoczenie składnika krwi,
- zwiększenie dostępności do bieżącej informacji na temat realizacji zleceń i zamówień,
- zwiększenie dostępności do informacji o wykonanych badaniach, co w konsekwencji zwiększy bezpieczeństwo pacjentów oraz spowoduje zmniejszenie ilości badań wykonywanych u tego samego pacjenta.
Projekt stworzy platformę dostępną dla wszystkich pracowni wykonujących badania immunohematologiczne w województwie podlaskim, a także na terenie całego kraju.
Cel bezpośredni projektu jest spójny z celem głównym Osi priorytetowej IV Społeczeństwo Informacyjne, jakim jest upowszechnienie stosowania nowoczesnych technologii informacyjnych oraz zwiększenie dostępu do usług elektronicznych poprzez rozbudowę regionalnej i lokalnej infrastruktury teleinformatycznej.
W ramach projektu prowadzone są dwa postępowania o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego.
Pierwsze, pod nr ZP/PN-26/13 na „Dostawę systemu do zdalnej autoryzacji badań immunohematologicznych w RCKiK w Białymstoku wraz z niezbędnym sprzętem”.
Przedmiotem postępowania jest:
1. system do zdalnej autoryzacji badań immunohematologicznych obejmujący:
- urządzenia do digitalizacji z jednostkami sterującymi,
- oprogramowanie do zdalnej autoryzacji wyników,
- sprzęt komputerowy:
« terminale,
« drukarki laserowe,
« drukarki kodów kreskowych,
« czytniki kodów kresowych,
« ups,
« zestawy do kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
2. system wirtualnych desktopów,
3. system zabezpieczenia połączeń sieciowych,
4. integracja z regionalną platformą informatyczną realizowaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego poprzez wykorzystanie portalu „Podlaski system informacyjny e-Zdrowie” oraz integracja z systemem informatycznym zakupionym przez RCKiK w Białymstoku.
Drugie, pod nr ZP/PN-32/13 na "Dostawę systemu informatycznego obejmującego e-usługi w zakresie krwiolecznictwa".
Przedmiotem postępowania jest dostawa systemu informatycznego obejmującego e-usługi w zakresie krwiolecznictwa świadczone przez RCKiK w Białymstoku, jego instalacja, konfiguracja i prawidłowe uruchomienie, dostawa zestawów do składania kwalifikowanych podpisów elektronicznych oraz przeszkolenie personelu RCKiK w Białymstoku.