Aktualność

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa 2013
Bartosz Szutkiewicz
czwartek, 13 czerwca 2013

W najbliższy piątek 14 czerwca, podczas Światowego Dnia Krwiodawcy, rozpocznie się kolejna edycja Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa organizowana przez Fundację PKO Banku Polskiego. Partnerem akcji jest Narodowe Centrum Krwi. W tym roku BAHK wspiera dziennikarz sportowy Maciej Kurzajewski.

W pierwszym etapie tegorocznej akcji, mobilne punkty poboru, jednego dnia, pojawią się w 12 dużych miastach w Polsce. Krew będzie można oddać w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Kolejny etap rozpocznie się w okresie wakacyjnym i wzorem lat ubiegłych  mobilne punkty poboru krwi odwiedzą nadmorskie i górskie  miejscowości wypoczynkowe. 

W niektórych lokalizacjach, będzie możliwość złożenia deklaracji przystąpienia do rejestru potencjalnych dawców szpiku. Każdy krwiodawca oddając krew, otrzyma specjalny certyfikat, na którym będzie mógł zaproponować hasło Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa do ewentualnego wykorzystania w kolejnych edycjach.  Na autorów najlepszych propozycji, którzy wezmą udział w naszym konkursie, czekają atrakcyjne nagrody.  Otrzymają je również osoby, które od 14 czerwca do 30 września br., czyli w okresie trwania tegorocznej akcji, dwukrotnie oddadzą krew. Mogą to zrobić w ramach BAHK lub w Regionalnych  Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK). Wówczas ze strony Fundacji PKO Banku Polskiego (www.fundacjapkobp.pl) lub specjalnego profilu poświeconego BAHK (https://www.facebook.com/Krwiodawstwo) należy wydrukować certyfikat i po oddaniu krwi, poprosić o potwierdzenie w centrum  krwiodawstwa. Następnie należy go przesłać na adres Fundacji PKO Banku Polskiego (mail: fundacja@pkobp.pl lub tradycyjną pocztą: Fundacja PKO Banku Polskiego, ul. Puławska 15, 02-515 Warszawa).

 

W ubiegłym roku, w ramach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa ponad 1 tys. osób oddało łącznie  blisko 500 litrów krwi. W sumie od 2009 roku, czyli od pierwszej edycji akcji, w zbiórce krwi wzięło udział około 3,1 tys. osób, zebrano jej prawie 1 400 litrów.  

– Nasza Fundacja powołana jest nie tylko do tego by pomagać, ale przede wszystkim by  zachęcać innych do niesienia pomocy. Organizując Bankową Akcje Honorowego Krwiodawstwa, pokazujemy, że PKO Bank Polski jest firmą odpowiedzialną społecznie, a nasi pracownicy oddający krew, nie są obojętni na sprawy innych ludzi.  Angażując się w takie przedsięwzięcie, pokazujemy jak ważne są dla nas sprawy związane z krwiodawstwem – mówi Urszula Kontowska Prezes Fundacji PKO Banku Polskiego. 

Pomimo, że liczba dawców z roku na rok rośnie to nadal potrzeby są dużo większe. Dlatego wszystkich zachęcamy do tego szlachetnego czynu. Każdy potencjalny dawca przechodzi badania lekarskie i laboratoryjne, a po oddaniu krwi otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości  4 500 kcal. Krwiodawca może również bezpłatnie uzyskać wyniki swoich badań laboratoryjnych (oznaczenie grupy krwi, morfologii, badania wirusologiczne). Ponadto, zgodnie z ustawą  z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. Nr 106, poz. 681, z późn. zm.), krwiodawcy przysługuje dzień wolny od pracy na podstawie stosownego zaświadczenia wydawanego przez RCKiK.  

- 14 czerwca, to wyjątkowa data, jest świętem wszystkich Honorowych Dawców Krwi. Dlatego, tym bardziej cieszę się, że po raz kolejny włączamy się w ogólnopolską pomoc dla osób, które na co dzień  potrzebują leku, którego w żaden sposób nie można wyprodukować. Serdecznie zapraszamy do aktywnego oddawania krwi, dzięki czemu,  ratujemy zdrowie i życie drugiemu człowiekowi - powiedziała  dr n. farm. Jolanta Antoniewicz-Papis, Dyrektor Narodowego Centrum Krwi. 

Krwiodawcami mogą być osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów, a temperatura ich ciała nie przekracza 37°C.

O sukcesie Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa świadczy fakt, że przyłączyło się do niej bardzo wiele znanych osób. Ambasadorami poprzednich edycji byli: Krzysztof Cugowski lider zespołu Budka Suflera, projekt wspierała też Kayah, Norbi i Jacek Wójcicki oraz znani sportowcy: mistrz olimpijski Paweł Nastula i byli reprezentanci kraju w piłce nożnej: Tomasz Iwan i Marek Citko. W tym roku twarzą Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa jest dziennikarz sportowy Maciej Kurzajewski, który osobiście będzie wspierał akcje w Gliwicach. 

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa została zapoczątkowana w 2009 roku. Program powstał z inicjatywy pracowników Banku. Obecnie realizowany jest przez Bank wspólnie z nimi i społeczeństwem, łącząc ideę krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz ratowania ludzkiego zdrowia i życia.  

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa 2013