Aktualność

Fundacja „Pocztowy Dar” kupiła analizator immunologiczny dla RCKiK w Białymstoku
Bartosz Szutkiewicz
piątek, 28 sierpnia 2020

Fundacja „Pocztowy Dar” kupiła specjalistyczny sprzęt medyczny, tzw. analizator immunologiczny, który trafił do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Decyzja o przekazaniu darowizny wpisujące się w działania Poczty Polskiej z obszaru odpowiedzialności społecznej, w tym na rzecz instytucji walczących z koronawirusem i zwiększających bezpieczeństwo Polaków.

Białostocki analizator to jedyne takie urządzenie w kraju, które jest w posiadaniu regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Będzie obsługiwać  pacjentów i próbki od krwiodawców z całej Polski.  Przy pomocy analizatora można dokładnie określić poziom przeciwciał Anty- SARS-CoV-IgA, Anty-SARS-CoV-IgG w osoczu krwi pochodzącym od ozdrowieńców i dzięki temu przygotować odpowiednie dawki leczniczego osocza, które będą przeznaczone dla chorych na COVID-19. RCKiK w Białymstoku przygotowuje takie preparaty dla pacjentów szpitali zakaźnych z całego kraju.

Urządzenie wraz z odczynnikami i materiałami niezbędnymi do wykonywania badań kosztowało  ponad 330 tys. zł. Pieniądze na zakup pochodziły z funduszy spółek z grupy Poczty Polskiej.

- Poczta Polska – jako największa spółka infrastrukturalna w kraju i mająca możliwości logistyczne i kadrowe - włączyła się w walkę z koronawirusem. Spółka na różne sposoby wspiera działania instytucji, które walczą z epidemią m.in. przewozimy i dystrybuujemy materiały higieniczne do szpitali, przychodni, czy  aptek. Z kolei z pieniędzy, które pocztowa Fundacja zebrała od spółek z grupy Poczty Polskiej i innych darczyńców kupiliśmy analizator, który w Białymstoku będzie produkował preparaty dla chorych z całej Polski. To ważny element w naszej działalności społecznej, w której kluczową rolę pełnią ludzie. Wierzymy, że działając razem pokonamy epidemię i damy Polakom poczucie większego bezpieczeństwa w obecnej, tak niezwykle wymagającej sytuacji  – mówi Tomasz Zdzikot, prezes Zarządu Poczty Polskiej. 

Aktualnie na całym świecie prowadzone są badania, których celem jest opracowanie skutecznej i bezpiecznej metody leczenia pacjentów z rozpoznaniem COVID-19. Jedną z potencjalnych terapii jest transfuzja osocza ozdrowieńców, którzy przebyli zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i wytworzyli przeciwciała.  Kluczową rolę pełni możliwość pozyskania najcenniejszego leku – osocza krwi ozdrowieńców. Osoby które pokonały COVID-19 systematycznie zgłaszają się do Regionalnych Centrów Krwiodawstwa na terenie całego kraju.

- W Poczcie Polskiej podjęliśmy wiele działań, żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Nie szczędziliśmy środków, aby nasi klienci i pracownicy czuli się bezpiecznie. Dzięki białostockiemu analizatorowi będziemy mogli przyczynić się także do stosowania nowoczesnych metod leczniczych w Polsce i wspomóc medyków – podkreśla Grzegorz Kurdziel, wiceprezes Poczty Polskiej ds. sprzedaży.

Leczenie osoczem ozdrowieńców jest bardzo obiecującą metodą leczenia. Do 19 maja br. centra krwiodawstwa na terenie całej Polski pobrały 235 donacji osocza i już 79 jednostek osocza zostało przetoczonych chorym na COVID-19, z nierzadko obserwowanym, spektakularnie szybkim powrotem do zdrowia.

- Dzięki wsparciu Fundacji Pocztowy Dar nasze centrum mogło szybko wdrożyć metodę oznaczania przeciwciał u ozdrowieńców COVID-19 w osoczu pobieranym na terenie całego kraju. Leczenie osoczem jest nadal terapią eksperymentalną. Stąd też bardzo ważne dla powodzenia leczenia jest precyzyjne określenie ilości i rodzaju przeciwciał w przetaczanym osoczu – podkreśla prof. dr hab. n. med. Piotr Marek Radziwon, Dyrektor  Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku

Fundacja „Pocztowy Dar” kupiła analizator immunologiczny dla RCKiK w Białymstoku