Aktualność

Wielki sukces Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa PKO BP
Bartosz Szutkiewicz
piątek, 14 września 2012

Wielki sukces Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa

 

W tym roku zebraliśmy niemal 500 litrów krwi. Krew oddało ponad 1 tys. osób. Akcje organizował PKO Bank Polski przy współpracy z Narodowym Centrum Krwi. Na finale BAHK w Warszawie obecna była Kayah, która zachęcała wszystkich do krwiodawstwa.

 

PKO Bank Polski już po raz piąty organizował Bankową Akcje Honorowego Krwiodawstwa, pokazując tym samym, że jest firmą społecznie odpowiedzialną, która nie tylko wspiera, ale i angażuje się w działania służące rozwiązywaniu ważnych problemów. W tym roku odwiedziliśmy 31 miejscowości - w czasie wakacji 19 turystycznych, a we wrześniu 12 miast regionalnych. Termin nie był przypadkowy. W czasie wakacji i wczesną jesienią, gdy najwięcej jest wypadków drogowych, braki krwi w placówkach służby zdrowia są najbardziej odczuwalne. W wybranych miejscowościach zbieraliśmy również deklaracje przystąpienia do rejestru potencjalnych dawców szpiku kostnego. Tylko podczas finału BAHK w Warszawie zdecydowało się na to 50 osób.  Bardzo wiele osób uczestniczyło też w pokazach pierwszej pomocy i korzystało ze specjalistycznego poradnictwa medycznego.

Celem akcji jest popularyzacja idei krwiodawstwa, przełamywanie barier związanych z oddawaniem krwi  i zachęcenie jak największej liczby osób do jej regularnego oddawania. Odwiedzając kolejne miejscowości, oswajamy ludzi z krwiodawstwem i zachęcamy do przekazywania tego bezcennego daru krwi.

Cieszymy się, że z roku na rok dawców jest coraz więcej. O ile w pierwszych edycjach wśród krwiodawców zdecydowanie dominowali pracownicy PKO Banku Polskiego, to teraz coraz więcej jest klientów Banku, mieszkańców odwiedzanych miejscowości i turystów. Od 2009 roku, czyli od pierwszej edycji Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa do naszych miasteczek zdrowia zgłosiło się ponad 4 tys. osób. Wśród nich krew oddało ok. 3,1 tys.. Łącznie przekazaliśmy potrzebującym niemal 1 400 litrów krwi. 

O sukcesie akcji świadczy fakt, że przyłączyło się do niej bardzo wiele znanych osób. Ambasadorem Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa w 2011 roku był Krzysztof Cugowski lider zespołu Budka Suflera. Projekt wspierali też: mistrz olimpijski Paweł Nastula, krakowski bard Jacek Wójcicki, piosenkarz Norbi i były reprezentant kraju w piłce nożnej Tomasz Iwan. W tym roku twarzą Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa jest Kayah, która na finałowym przystanku BAHK w Warszawie zachęcała wszystkich do oddawania krwi. Nasze miasteczko zdrowia odwiedził w tym roku również wielokrotny reprezentant Polski w piłce nożnej Marek Citko, deklarując w ten sposób poparcie dla naszej akcji.

Dawcą krwi może być niemal każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat. Dorosły człowiek posiada ok. 5-6 l tego drogocennego płynu. Bez żadnego uszczerbku na zdrowiu mężczyzna może co 8 tygodni oddać 450 ml krwi. Kobieta może być dawcą raz na 12 tygodni. W ciągu kilku godzin organizm uzupełnia ilość krwi, która została oddana, a dawca nie odczuwa żadnych dolegliwości.

Działania mające na celu popularyzację ideę krwiodawstwa PKO Bank Polski prowadzi również na Facebooku. Specjalny profil Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa (http://www.facebook.com/Krwiodawstwo), ma już ponad 30 tys. fanów. Działa również specjalny serwis internetowy poświecona BAHK (http://bahk.pkobp.pl/) na którym można znaleźć aktualne informacje związane z krwiodawstwem.

Wielki sukces Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa PKO BP